DOLAR 32,2830 -0.06%
EURO 34,7227 -0.07%
ALTIN 2.429,150,25
BITCOIN 22768352,14%
İstanbul
15°

AÇIK

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İnstagram Hesabım Çalındı Sorunu ve Hesap Kurtarma

İnstagram Hesabım Çalındı Sorunu ve Hesap Kurtarma

ABONE OL
8 Nisan 2022 20:36
İnstagram Hesabım Çalındı Sorunu ve Hesap Kurtarma
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Instagram Çalınan (Hacklenen) Hesabı Geri Alma

çalınan instagram hesabını geri alma

Instagram hesabı çalınan kişileri zor bir süreç bekler. Instagram hesabım çalındı sorununu çözmek kolay bir yol olmasa da hesabı hacklenenler için çok önemli ipuçları paylaşacağız. Instagram’a giriş yapamıyorsanız bu doğrudan hesabın hacklendiği anlamına gelmez. Hesabınız Instagram koşullarını ihlal ettiği gerekçesi ile ya da taklit gibi başka nedenlerle de kapatılmış olabilir. Bu yüzden hesabınızın çalınıp çalınmadığını anlamak için birkaç deneme yapılmalıdır.

Tüm yöntem ve taktikleri, ipuçlarını paylaşmadan önce sizlere en büyük önerimiz; eğer Instagram hesabınız çalındıysa derhal bulunduğunuz il veya ilçede yer alan Cumhuriyet Savcılığı’na giderek suç duyurusunda bulunun. Böylece saldırganlara karşı hukuki mücadeleyi başlatarak hesap sorabilirsiniz.

Instagram Hesabım Çalındı Sorunu ve Hesap Kurtarma

Instagram Hesabının Çalındığı Nasıl Anlaşılır?

  • Hesabınızın çalınıp çalınmadığını anlamak için öncelikle kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmayı deneyin. Giriş yapmaya çalışırken eğer aşağıda resimde görüldüğü gibi “Girdiğin kullanıcı adı bir hesaba ait değil” uyarısı alıyorsanız, muhtemelen hesabınız çalındı ya da Instagram tarafından silindi.
  • Ancak hesabınıza sürekli giriş yapan ve takip eden biriyseniz, örneğin 2 gün önce baktığınızda herşey normalse, bu durumda hesabınızın Instagram tarafından silinme ihtimali de ortadan kalkıyor. Bu durumda hesabınızın doğrudan çalındığını tespit etmiş olursunuz. Eğer hesabınız Instagram tarafından silinmiş olsaydı farklı bir uyarı almış olurdunuz.
  • Instagram hesabım çalındı demeden önce son bir kontrol de arkadaş, kardeş ya da hesabı takip eden yakınlarımızdan kontrol sağlamaktır. Samimi olduğunuz kişilere takip ettiği kişileri gözden geçirmesini, anormal bir kullanıcı adı olup olmadığı sorulabilir. Hesabı hackleyen kişiler genellikle kullanıcı adınızı değiştirmektedir, saldırganların sizin hesabınız için belirlediği yeni kullanıcı adını bulmaya çalışın.

Instagram Hesabı Nasıl Hacklenir? Önemli Uyarılar

Instagram hesabınız çalındı ise bunun başlıca sebepleri şunlardır:

  • E-mail adresinize gelen ve Instagram tarafından geldiğini düşündüğünüz sahte e-postalar. Bu e-postalar bilişim dilinde “pishing” olarak adlandırılan ve sanki Instagram’dan gelmiş izlenimi uyandıran sahte maillerdir. Dikkatli bakıldığında web adres kısmının instagram.com ya da facebook.com olmadığı anlaşılabilir. Eğer bu e-postalardan birinde yer alan linklere tıklarsanız, saldırganların istediği bilgileri verirseniz şifreniz çalınabilir.
  • Takipçi arttırmak için kullanılan web siteleri ya da mobil uygulamalar. Bu web siteleri ve uygulamalar genellikle Instagram bağlantısı istediği için şifrenizi alırlar. Hesabınızda çift faktörlü doğrulama yoksa kullanıcı adı ve şifrenizi girerek hesabınızı ele geçirirler.
  • Sosyal mühendislik. Bu yöntemde bir kişi şifrenizi çalmak için size çeşitli oyunlar kurabilir. Örneğin; hesabı çalınan bir müşterimize saldırgan “DM” ile ulaşıp, takipçi sayısını arttıracağını söylemişti. Bunun için de şifresini almıştı. Sosyal mühendislik, bir kişiyi farklı metotlarla ikna etme yöntemidir. Saldırganlar kişileri “hesabın tehlikede” “takipçini arttıralım” gibi sözlerle kandırarak hesaplarını çalabilir.

Çalınan Instagram Hesabı Nasıl Geri Alınır?

Instagram hesabı çalınan ya da hacklenen kişiler için ne yazık ki çok fazla yöntem bulunmuyor. Instagram tarafından bu konuda çok fazla destek sunulmama nedenlerinden bir tanesi, “hesabım çalındı” diyerek aslında başka kişilerin hesabını çalmaya çalışan kişilerin olması.

1.Yöntem: Instagram giriş penceresinde “şifreni mi unuttun” seçeneğine tıkladıktan sonra “e-posta” “telefon numarası” seçenekleriyle şifre sıfırlama bağlantısı almaya çalışın. Eğer şifre sıfırlama bağlantısı gelirse derhal şifreyi değiştirin ve hemen ardından “kayıtlı e-posta” “kayıtlı cep telefonu” kontrollerini sağlayıp hesabı güvene alın.

2.Yöntem: Instagram hesabınız çalındığında e-posta adresiniz çok önemli rol oynar. Instagram hesap şifreniz değiştiğinde veya kullanıcı adınız değiştiğinde e-posta hesabınıza değişiklik bildirimi alırsınız. Instagram hesabını çalan saldırganlar çoğunlukla kullanıcı adı ve e-postayı zaten değiştirirler. Instagram tarafından geldiğine emin olduğunuz maillerde “kullanıcı adı değiştirildi” mailine girerek “Kullanıcı adını değiştiren sen değilsen, hesabını güvene al” ya da bazen “değişikliği geri al” yazan linke tıklayın. Tıkladıktan sonra karşınıza şöyle bir ekran çıkarsa şanslısınız ama genellikle saldırganlar e-posta adresini değiştirdiği için sizde bu ekran çıkmaz ve direk olarak “güvenlik kodu al” seçeneği çıkar:

E-posta adresine gelen mailden söz konusu işlemleri yapabilirsiniz. Ancak saldırganlar çoğunlukla “hesaba kayıtlı cep telefonu numarası”nı da değiştirdiği için “güvenlik kodu” almada sorun yaşarsınız. Ne yazık ki böyle bir durumda yapacak çok birşey kalmıyor.  

3.Yöntem: Üstteki yöntemden sonuç alamadıysanız form göndererek şansınızı deneyin. İlgili form adresi https://help.instagram.com/contact/606967319425038 

Bu form aslında hacklenen hesaplarla ilgili değil ancak zaman zaman destek talebine dönüş yapıldığı görüldü.

En Kötü Senaryo ve Yaşanmış Bir Örnek

Instagram’a kayıtlı e-posta adresiniz çalındıysa büyük zorluklar sizi bekler. Saldırganlar e-posta hesabınıza Instagram tarafından gelen e-mailleri silerek, hesabınızı geri almanızı engelliyor. Kullanıcı adı ve şifre değişiklikleri Instagram tarafından kayıtlı e-posta adresinize geldiğinde işlemi geri alma hakkınız oluyor ancak saldırganlar e-mail adresinizi de ele geçirmişse bu mailleri anında siliyorlar.

Instagram ve Facebook tarafından ileriki yıllarda nasıl güncelleme yapılacağı, çalınan hesaplarla ilgili nasıl bir yeni yol izleyeceği merak konusu.

Ünlü bir sanatçının hesabının çalınma örneğini sizlerle paylaşarak nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda uyaralım. Sanatçımız Instagram adresine gelen “Hesabınız 24 saat içinde silinecek, lütfen bu formdan bize ulaşın” linkine tıklayarak hem mail bilgilerini hem Instagram bilgilerini paylaşıyor. Saldırganlar hesabı ele geçirdikten sonra tüm bilgileri değiştirdiler. E-mail adresi de ele geçirildiği için yapacak pek birşey kalmamıştı ancak bizler kendi tecrübe ve çalışmalarımızla hesabı geri almayı başardık. Siz siz olun bilmediğiniz bağlantılara asla tıklamayın.

Çalınan Instagram Hesabını Geri Aldıysanız Ne Yapılmalıdır?

2020 yılında gelen Instagram güncellemesine göre eski kullanıcı adınızı 14 gün içinde başkasına kaptırmadan tekrar aktif edebiliyorsunuz. Bu yüzden hacklenen hesabınızda öncelikle kullanıcı adınızı tekrar eski haline getirebilirsiniz.

Çalınan Instagram hesabı geri alındıktan sonra ilk yapılması gereken diğer işlemler e-posta adresinin değiştirilmesi, kayıtlı cep telefonunun değiştirilmesi işlemleridir.

Son olarak hesap için “iki faktörlü doğrulama” sistemini etkinleştirin. Böylece telefonunuza onay gelmeden artık kimse giriş yapamaz.

HUKUKİ BOYUTU

Instagram Hesabım Çalındı, Hukuksal Olarak Ne Yapabilirim ?

Kimi zaman kötü niyetli kişiler tarafından başkalarına ait olan Instagram, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya hesapları ele geçirilmekte ve asıl hesap sahiplerine ait hesap bilgileri (kullanıcı adı, şifre vb.) ve söz konusu hesaplarda asıl hesap sahibi adına tweet, fotoğraf, mesaj gibi gönderiler yayınlanmaktadır. Oldukça can sıkıcı olan bu durumlarda,

  • Söz konusu hesabın bulunduğu sosyal medya platformuna (yardım merkezlerine) başvurabilirsiniz.

Asıl hesap sahibi olarak yapacağınız bu başvuru çoğu zaman, söz konusu sosyal medya platformunca düzenlenmiş olan bir formu doldurmanız ve devamındaki prosedürleri yerine getirmeniz şeklinde gerçekleşecektir. Ancak belirtmek gerekir ki, bu yöndeki bir başvuru, hesabınızı yalnızca geri almanıza yardımcı olabilir, hesabınızı çalan, hukuka aykırı olarak ele geçiren kişilerin ceza almasını sağlamaz.

  • Hesabınızı kötü niyetli olarak ele geçiren kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. 

Instagram, Twitter veya Facebook gibi sosyal medya platformları tek başlarına bir bilişim sistemi olarak kabul edildiğinden, bu sistemlere hukuka aykırı olarak giriş yapılması, buradaki verilerin (gönderileri) değiştirilmesi veya erişilmez kılınması gibi eylemler rulet siteleri Türk Ceza Kanunu uyarınca suç teşkil etmektedir. Dolayısıyla, söz konusu hukuka aykırı fiil nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. 

Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus, suç teşkil eden eylemin failinin kimliğinin belirlenmesi veya belirlenebilir olmasıdır. Zira, yukarıda adı geçen sosyal medya araçları gizlilik politikaları nedeniyle çoğunlukla hesap ve kullanıcılara ait bilgileri yetkili makamlarla paylaşmamaktadır. Bu nedenle, olası bir savcılık başvurusunda teknik araçlarla kapsamlı bir soruşturma ve tabii sonrasında kovuşturma safhalarından geçilmesi gerekecektir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.