DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 1572874-0,80%
İstanbul
13°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

KARANTİNADA İYİ YAŞAM ( Beden Zihin Ruh DENGESİ)

KARANTİNADA İYİ YAŞAM ( Beden Zihin Ruh DENGESİ)

ABONE OL
31 Mart 2022 11:01
KARANTİNADA İYİ YAŞAM ( Beden Zihin Ruh DENGESİ)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yaşam Evde devam ediyor.. Nefes alıyoruz, yemek yiyoruz, ev yada işle ilgili yapılacakları yapmaya çalışıyoruz, uyuyoruz, kalkıyoruz ve evin içinde hayatta kalmaya çalışıyoruz. Aslında şöyle bir düşünürsek evimizde, bir nevi konforumuzda karantina halindeyiz.

Peki niye daha huzursuzuz ? Şikayetçiyiz ? Doğal halimizden, havadan sudan, yürüyüşten, daha çok güneşten, kendimizi zaman zaman deşarj ettiğimiz dışarıdaki etkinliklerden, özgürlüğümüzden kısıtlandık da o yüzden.

Peki ya asıl özgürlük sizin içinizde desem.

Şu an korku esaretinin içinde karantinadayız aslında. Yani sadecce fiziksel bir karantinadan ibaret değil bu durum. Tedirginlikler, huzursuzluklar, belirsizliğin verdiği dengesiz hallerimiz.. Hele ilk iki üç hafta yoğun bu huzursuzluğun verdiği biraz da kimilerinde daha çok görülebilen asabiyet durumu.

Bu dönemi gerçekten doğru değerlendirmek önemli . Neden derseniz sebebi çok açık. Bu dönem geçici. Tıpkı dünyadaki daha önceki savaşlar, Evde İyi Yaşamı güzel bir şekilde kurgulayabilenler, sonraki döneme daha rahat geçiş yapabilecekler..

Peki bu dönemde İyi Yaşamı nasıl kurgulayabiliriz..

Birlikle arkadaşlar..Beden, Zihin, Ruh dengesinin birliğiyle..

Şimdi sırayla herbiri için yapılabilecekleri sıralayalım…

Karantina Günleri

BEDEN – Burada özellikle dinlenme ve aktivtelerimiz arasındaki denge düzen çok önemli. Yeteirikadar ev içinde spor ( egzersiz, yoga, pilates vb) , ev işleri , homeoffice vs yapmalı yeteri kadar da uyku uyumalıyız. Burada gerçekten dinlenme çok önemli. Uyku rutinlerimizi bozmamamız yine sağlığımız için gerekli. Beslenmemizi de özellikle bağışıklık sistemini güçlendirici gıdalardan seçmeli, gereksiz ağırlık yapacak gıdalardan kaçınmalıyız. Abur cubur yememeye dikkat etmeliyiz.

ZİHİN – Modern hayatın içinde çokça düşünen zihin düşünceler üretmeye devam ediyor. Hatta bu dönemde yeni düşünceler de eklendi. Bunlar özellkile tedirginlik içerikli düşünceler. Zihnin çok yoğun düşüncelerine yargılarda eklenince kulaklarda uğuldamalar, baş ağrılarına kadar varan rahatsızlıklar mümkün. Bu yüzden zihni yavaşlatma uygulamaları yapmak yine önemli. Nefes ve meditatif içerilikli bilinçli farkındalık çalışmalarını çok öneriyoruz bu yüzden.

Yine aynı şekilde zihnin ne düşüneceğini seçmek de bilinçle yapmamız gereken bir zihin egzersizi. Olayları durumları negatif mi yorumlamak yoksa pozitif mi? Bu seçim bütün  bir günümüzü çok güzel yada kötü kılmak için bazen tek bir sebep bile olabilir.

RUH – Beden ve Zihin arasında yaşadığımız hayatlarımızda en az dinlediğimiz tarafımız. Genellkile zihin konuşuyor, bizde eyleme geçiyoruz. Beden Zihin ne derse onu yapıyor. Peki ya Ruhumuz ne istiyor, ne istemiyor?İşte şimdi tam zamanı oturup yazıp çizmenin, düşünmenin.

Bedenin Zihnin ve Ruhun birlikte olduğu zamanlar AN da olduğumuz , geçmiş yada gelecekte seyahat etmediği zamanlar. Bunun olabilmesi için sizlere önerim Hayatta Kalmanın en önemli olduğu şu dönemde uzun vadeli planlar yapmamanız. Kısa dönem, bugünden yarına yapacağınız planlar ve bunları gerçekleşmesi ile mutlu ve dengede olmaya çalışmanız .

COVİD-19 dan Pozitif Kazanımlar

Nil Keskin Keleş

Dönüşüm ve İyi Yaşam Koçu / Sosyal Psikoloji Uzmanı

PositiVorld Danışmanlık Kurucusu 

www.positivorld.co

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.